wtorek, 25 lutego 2014

Czym grozi za wysoki puls - wyjaśnienie


Zbyt wysoki puls nie jest, jak zapewne się domyślasz, niczym pozytywnym. Wiele osób jednak lekceważy ten problem, uznając, że sam przejdzie. To w większości przypadków się nie sprawdza, a wysokie tętno, niestety, grozi nieciekawymi konsekwencjami.

Wysokie tętno może prowadzić do choroby wieńcowej, która prowadzi w około jednej trzeciej przypadków kończy się śmiercią na skutek zatrzymania krążenia.

Problem może też świadczyć o niedomykalności zastawki aortalnej. Ten problem dotyczy około dziesięciu procent wszystkich ludzi, w związku z czym, jeśli wysokie tętno utrzymuje się u nas przez dłuższy okres czasu, lekarz powinien zlecić badanie echokardiograficzne.

Co więcej, badania na zwierzętach dowodzą, że im niższe tętno, tym... dłuższe życie. Tętno najstarszego z badanych żółwi, któremu ledwie dwudziestu trzech lat zabrakło do dwusetnych urodzin (!), wynosiło sześć uderzeń na minutę. Dla porównania, tętno krótko żyjących gryzoni wynosi ponad dwieście czterdzieści uderzeń na minutę.

W związku z tym wszystkim może warto jednak zacząć przejmować się zbyt wysokim pulsem? Na początek zalecam domowe metody obniżania tętna, o ile oczywiście serce nie kołacze nam na tyle mocno, że niezbędna jest szybka interwencja lekarza.

O sposobach obniżenia tętna pisałem tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz